Szerencsejáték kezelés – Forduljon új élethez
A szerencsejáték a nem kémiai függőség egy formája, amely addiktív mechanizmusai és az általa okozott következmények miatt függőségnek minősül.
A patológiai vagy kényszeres szerencsejáték bizonyos személyiségstruktúrákban fordul elő, amelyek alapvető jellemzője az impulzuskontroll zavar. A patológiai szerencsejáték a férfiaknál általában serdülőkorban, míg a nőknél valamivel később jelentkezik. A társadalmilag megengedett szerencsejátékból a patológiai szerencsejátékba való átmenet akkor következik be, amikor már nem a veszteség vagy a nyerés a fontos, hanem az impulzus kielégítése.
Ismeretes, hogy a szerencsejátékosok az adrenalin rabjai, ami „táplálja” ezt az impulzust. Általában minden néhány lejátszott sport-előrejelzéssel kezdődik, néhány kirándulással a kaszinóba vagy fogadóirodába szórakozás céljából társasággal, pókerezéssel a barátokkal és hasonlókkal. Idővel azonban a hosszú távú szerencsejáték és a bukmékernél való tartózkodás szinte biztosan a fogadóirodától való függőséggé válik.
A szerencsejátékosok egyszerűen azt hiszik, hogy minden következő alkalommal, amikor nyerni fognak, szerencsések lesznek. A szerencsejátékosok nem veszik észre, hogy a szerencsejátékban a veszteség a szabály, a nyerés pedig tisztán véletlenszerű és kivétel. Azonban nem minden olyan fekete, tekintve, hogy a szerencsejátékból való kezelés, vagyis a szerencsejátékosok kezelése teljesen lehetséges és kivitelezhető!
Legyen a szerencsejáték csak egy csúnya emlék.
Szerencsejáték-függőség – Olyan probléma, amely tönkreteszi az egyént és a családot
A szerencsejátékkal nem csak pénzt veszít, hanem az életét is! Ezért szükséges a szerencsejáték-függőség kezelése.
Amikor az ember már nem egy társasági pillanat miatt játszik szerencsejátékot, hanem azért, mert többé nem nézhet meg egy meccset anélkül, hogy előbb jegyet váltana, egyre több időt tölthet fogadóirodákban, kaszinókban, egyedül, társaság nélkül, amikor az eredmény már nem fontos, valamint ha stresszes és depressziós időszakokban megnő a szerencsejáték iránti igény, akkor tudjuk, hogy egy személy szerencsejáték-függőségbe került.
Abban a pillanatban irracionális pénzköltés folyik, kölcsönt vesznek fel pénzért, kezdetben barátoktól, rokonoktól, majd nagy hiteleket vesznek fel a bankban az adósság visszafizetése érdekében. Gyakoriak a kamatozó hitelek, emiatt az adósság az egekbe szökik, így a családok gyakran kénytelenek eladni vagyonukat, hogy segítsenek egy beteg tagon. Sajnos gyakran előfordul, hogy a családok adósságok miatt maradnak fedél nélkül a fejük felett.
Éppen ezért a betegség legkorábbi szakaszában fel kell hagyni a szerencsejátékkal.
Szerencsejáték kezelés és a függőség szakaszai
- Az önuralom lehetetlensége. Ebben a szakaszban a szerencsejátékos már az említett impulzus, azaz az adrenalin miatt kezd szerencsejátékozni, nem pedig a pénz miatt. Még ha veszít is, továbbra is játszik a nyerés reményében, nem tud uralkodni a szerencsejáték iránti késztetésén.
- Pszichés függőség. Ebben a szakaszban a szerencsejátékos egyre kevesebb időt tölt otthon, családjával és barátaival. Minden rendelkezésre álló pillanatot kihasznál a szerencsejátékra, és úgy érzi, hogy nem tud működni, ha nem játszik ki egy jegyet. Az élet minden más aspektusát figyelmen kívül abbahagyják, csak hogy kielégítsék a szerencsejáték iránti vágyat. Ekkor tudjuk, hogy kezelésre van szükség a fogadásfüggőség miatt.
- Absztinenciai válság.Ez a szerencsejátékokkal kapcsolatos teljes megszállottság szakasza. A nyilvánvaló pszichés krízis mellett a szerencsejátékos ingerlékeny, változékony hangulatú, adósságokat halmozott fel. Ekkor a család fő dilemmája az, hogy „hogyan segítsünk a szerencsejátékoson”. A segítségnyújtás után a szerencsejátékos lassan visszatér régi szokásaihoz és szerencsejátékához.
- Kétségbeesett állapot. Ebben a szakaszban a szerencsejátékos értékeket és értéktárgyakat ad el, hogy kielégítse szerencsejáték iránti vágyát. Ennek a viselkedésnek az eredménye az általános kétségbeesés, amelybe a szerencsejátékos beleesik. Alkoholhoz, tablettákhoz, pszichoaktív anyagokhoz fordul, és jelen vannak az öngyilkossági gondolatok.
A szerencsejátékosok kezelése – MILYEN JELEI A PATHOLÓGIAI SZERENCSEJÁTÉKOSSÁGNAK?
A kényszeres (rögeszmés, pathológiai) szerencsejáték tünetei a következők:
- Szerencsejátékkal való elfoglaltság, folyamatos tervezés, hogyan lehet nagyobb összeget szerencsejátékra fordítani;
- Szerencsejáték növekvő pénzösszeggel;
- Képtelenség kordában tartani a szerencsejáték iránti vágyat;
- Sikertelen kísérletek a szerencsejáték leállítására;
- Nyugtalanság, rosszkedv, ingerlékenység, hangulati ingadozások;
- Eladósodás, hitelfelvétel;
- Hazudas a legközelebbi személyekmek a valódi állapotról;
- A korábbi hobbi iránti érdeklődés elvesztése;
- Szerencsejáték miatt fontos társas kapcsolatok elvesztése, családi, munkahelyi vagy iskolai problémák;
- Pénzbeli segítséget kérni másoktól az elvesztett pénz miatt.
Hogyan lehet felépülni a szerencsejátékból és a szerencsejáték következményeiről?
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, amikor felismerjük a szerencsejáték jeleit egy szeretett emberben – hogyan lehet gyógyítani a szerencsejátékot? Ugyanis a szerencsejáték ugyanolyan hatássa van a függőre, mint a pszichoaktív szer szedése egy drogosra. A szerencsejátékkal foglalkozók nagy százalékánál az alkohollal és a drogokkal kapcsolatban is aggasztó problémák léptek fel, míg a legtöbbjüknek depressziója is van.
A szerencsejáték-kezelésnek van egy további aspektusa is, hogy a szerencsejátékosoknak komolyabb egészségügyi problémái vannak, általában szív- és májbetegségek.
A következmények az élet minden területén láthatóak. Kezdődnek az érzelmi működés zavaraival, ingerlékenységgel, hirtelen hangulatváltozásokkal, kommunikációs problémákkal, családbontással, munkahely elvesztésével, csőddel.
A depresszió a szerencsejáték-problémákkal küzdők gyakori pszichés következménye, mert gyakran kerülnek kilátástalan helyzetbe az anyagi adósságok miatt (a problémából kiút az öngyilkosság is).
A szerencsejáték mellékhatásai közé tartozik az álmatlanság, emésztési zavarok, migrén, szívbetegségek…
A pusztító statisztikát tovább aggasztja, hogy a korhatár folyamatosan tolódik, így a gyerekek már 12 évesen találkoznak a szerencsejátékkal, hol okostelefonjukon, hol idősebb barátok által kijátszott jegyeken keresztül. Az elején csak néhány jegyről van szó, de hamarosan sokan kezdenek komolyabban szerencsejátékozni.