A lorazepam szer Szerbiában, de a régióban is az egyik leggyakrabban felírt nyugtató. Ez egy olyan gyógyszer, amely a benzodiazepinek osztályába tartozik, és általában pszichológiai problémák, szorongásos tünetek és más kapcsolódó mentális feszültségek enyhítésére szolgál. Sajnos az emberek nagyon gyakran önmagukban, orvosi utasítás nélkül alkalmazzák a lorazepam gyógyszert, ezért gyakran fordul elő a visszaélés és a függőség ezzel az anyaggal. A függőség kialakulása után a lorazepámról való leszoktatás nagyon nehéz és bonyolult lehet.
Az egyik aggasztó és lesújtó adat, hogy Szerbiában minden 5. lakos alkalmanként vagy rendszeresen szed nyugtatót. A bromazepam és a lorazepam a leggyakrabban használt nyugtatók közé tartoznak.
Ugyanígy a 2006 és 2019 közötti időszakban megháromszorozódott a nyugtatók forgalma Szerbiában. Másrészt 2020-ban az újonnan kialakuló globális körülmények miatt Szerbia polgárai több mint 3 milliárd dinárt költöttek nyugtatókra. Ez egymilliárd dinárral több, mint 2019-ben! Sajnos továbbra is növekvő tendencia figyelhető meg a nyugtatók használatában, nemcsak Szerbiában, hanem az egész régióban is.
Az öngyógyítás, azaz a lorazepam önálló és a terápiásan előírt adagokon túli szedése könnyen az ellenkezőjébe fordulhat. Ennek az az oka, hogy a lorazepám gyógyszerrel nagy a visszaélés lehetősége, és ennek következtében a függőség kialakulása, amikor látható, hogy valójában mennyire káros a lorazepám. Ezért a lorazepám folyamatos és ellenőrizetlen alkalmazása mind fizikai, mind pszichológiai függőséget okozhat, és egy sor meglehetősen negatív hatást és tünetet okozhat, amelyek katasztrofális hatással lehetnek az ember életére.
Ezért további szövegünkben megpróbáljuk részletesebben elmagyarázni, hogy mi is az a lorazepam, mi a lorazepám hatása, és mire használják a lorazepámot. Azt is megtudja, hogy lehetséges-e a lorazepám teljes megvonása, valamint hogy néz ki a lorazepam megvonási ütemterve.
A lorazepamtól való megvonás – Mi a lorazepam gyógyszer?
Mielőtt megnéznénk, hogyan történik a lorazepamtól való elvonás, először nézzük meg, mi is ez az anyag valójában. Nevezetesen, a lorazepam gyógyszer (Ativan) egy benzodiazepin gyógyszer, amelyet törvényesen írnak fel és alkalmaznak klinikailag a szorongásos tünetek rövid távú kezelésére. A lorazepam gyógyszer másik orvosi és gyógyszerészeti neve az Ativan.
Néha a gyakorlatban a lorazepam gyógyszert az irritábilis bél szindróma, az epilepszia, sőt az álmatlanság kezelésére is használják. A lorazepam egy hosszú távú felszabadulású, viszonylag gyors hatású gyógyszer, amelyet a visszaélés lehetősége és a magas addiktív potenciál miatt nem írnak fel hosszú ideig. Ezért az orvosok az esetek többségében több hétre, legfeljebb 4 hétre írják fel a lorazepamot, amikor szünetet kell tartani.
A probléma az, hogy az emberek még viszonylag rövid ideig tartó használat után is úgy érzik, hogy nem tudnak működni lorazepam nélkül. Ezért nem kell meglepődni azon, hogy Szerbiában, de szélesebb körben is sokan évek óta visszaélnek a lorazepammal. Sajnos csak kevesen jutnak el a lorazepam-használati zavarok kezeléséhez, miután megtapasztalták a lorazepam ártalmait, vagyis súlyos egészségügyi mellékhatásait.
Még akkor is, ha a lorazepamot terápiás adagokban, azaz az orvos által előírt módon alkalmazzák, ezzel a gyógyszerrel vissza lehet élni. A lorazepammal való visszaélés miatt egy személy toleranciát alakít ki a lorazepam gyógyszerrel szemben. Ezért a kívánt hatás elérése érdekében egy személynek nagyobb adagokra van szüksége ebből a gyógyszerből, és gyakoribb időközönként kell bevennie. Ez egy biztos út a függőséghez, amely után megfelelő leszoktatásra lesz szükség a lorazepámról.
A lorazepammal való visszaélés számos egészségügyi problémához vezet. Ezek a problémák az enyhe bőrirritációtól az izomkoordináció károsodásáig, a véletlen sérülésekig, a mélyreható memóriavesztésig és számos egyéb szövődményig terjedhetnek.
Milyen betegségek esetén alkalmazható a Lorazepam - Lorazepam hatás
Az egyik leggyakoribb kérdés, amelyet hallani lehet ezzel a gyógyszerrel kapcsolatban: – Mire használják a lorazepámot? Pontosabban, mikor kell lorazepamot szedni, ki szedjen lorazepám gyógyszert és milyen esetekben?
Mint láthattuk, a lorazepam gyógyszert pszichológiai feszültség, szorongás, idegesség, izgatottság és más hasonló stresszes mentális állapotok rövid távú kezelésére és kezelésére használják. Hasonlóképpen, a lorazepám gyógyszer alkalmazható a szorongás okozta álmatlanság kezelésére. Ezenkívül a lorazepam gyógyszert a görcsrohamok megelőzésére, valamint az epilepsziás rohamok megállítására használják. Néha a lorazepamot sebészeti vagy fogászati beavatkozás, azaz érzéstelenítés előtt adják a betegeknek.Ennek célja a szorongás csökkentése, valamint a pszicho-fizikai nyugalom és ellazulás elősegítése.
Egyébként a lorazepam nem a mindennapi stressz vagy feszültség enyhítésére szolgál. A lorazepam gyógyszert a szorongásos rendellenességek tüneteinek kezelésére használják, amelyek a megfelelő depressziós rendellenességekből származhatnak.
Ezért, ha arra kíváncsi, „mire használható a lorazepam”, ez a gyógyszer szorongásoldó hatása miatt a félelmekkel és álmatlansággal járó szorongás és pszichés feszültség rövid távú kezelésére szolgál. A legtöbb esetben a lorazepam gyógyszert szájon át írják fel, tabletta formájában. A lorazepam azonban intravénásan és intramuszkulárisan is alkalmazható.

Milyen hatásai vannak a lorazepámnak?
Ha a lorazepam hatásáról van szó, ez a gyógyszer a következő tulajdonságokkal, azaz hatásokkal rendelkezik:
- Nyugtató hatás (nyugtató);
- Miorelaxáns hatás (izomlazítás, izomgörcsök szabályozása és csökkentése);
- Anxiolitikus hatás (a szorongásos zavarok tüneteinek csökkentése);
- Rohamok megelőzése és a betegek relaxációja műtéti vagy fogászati beavatkozás előtt.
A lorazepam hatása lényegében arra a tényre csökken, hogy ez a gyógyszer kis adagokban enyhíti a pszichés feszültséget. Az orvos által előírt módon alkalmazva stabilizálja a vegetatív idegrendszert, számos pszichofizikai reakcióra kedvezően hat. Hasonlóképpen, a lorazepam hatása bizonyos mentális és érzelmi betegségek megszüntetésében is megmutatkozik.
A lorazepám fő hatása a szorongásoldó hatás.
Ha a lorazepamot szorongásos állapotok kezelésére alkalmazzák, akkor általában napi 1-4 mg-os adagokat kell bevenni, több adagra osztva. Néha, az állapot súlyosságától és az orvos értékelésétől függően, ezek az adagok 6 mg és 10 mg között lehetnek. Szorongás okozta álmatlanság kezelésére a lorazepam gyógyszert egyszer és közvetlenül lefekvés előtt alkalmazzák 1-2 mg-ig.
A lorazepam gyógyszer, de a benzodiazepin csoportba tartozó egyéb nyugtatók is, mint például a Xalol (Xanax), Rivotril (Clonazepam), Bromazepam és mások, hatással vannak a központi idegrendszerre (CNS). Fogyasztáskor a lorazepam az agy benzodiazepin receptoraihoz kötődik, nevezetesen a GABA (gamma aminovajsav) neuronokon. A lorazepam valójában fokozza a GABA gátló hatását, ezáltal lelassítja a központi idegrendszer működését.
Ezáltal ösztönözzük a relaxáció és a nyugalom nyugtató hatását, amely pozitív hatással lehet az alvásra, a stressz csökkentésére, sőt a vérnyomásra is.
Lorazepam megvonása – Mennyi ideig hat a lorazepám?
Mint láttuk, a lorazepam gyógyszer szorongásoldó, nyugtató és még hipnotikus hatással is rendelkezik. A fent említett természetes kémiai GABA erősítésével vagy növelésével a központi idegrendszer lelassul. Ez a lorazepam nyugtató és pihentető hatásához vezet. Azonban meddig hat a lorazepam?
Pontosabban, felmerül a kérdés, hogy mennyi ideig tart a lorazepam hatása, valamint mennyi ideig marad a lorazepám a szervezetben?
A Lorazepam tabletta, bár elnyújtott hatóanyag-leadású gyógyszer, gyorsan feloldódik és hat a szervezetben. Mint mondtuk, a legtöbb esetben a lorazepámot szájon át, tabletta formájában fogyasztják. A lorazepam azonban néha koncentrált, színtelen folyadék formájában is megtalálható. A lorazepamot csak szakember adhatja be intravénásan a betegnek, mivel ebben az esetben nagy a visszaélés veszélye.
A lorazepam bevétele után átlagosan 45 perc és két óra között kell eltelnie ahhoz, hogy egy személy érezze a gyógyszer teljes hatását. Másrészt, ha arra kíváncsi, mennyi ideig működik a lorazepám a bevétele után, a válasz az lenne, hogy 12-24 óra.
Ne keverje össze a lorazepam hatástartamát azzal az idővel, amíg ez a gyógyszer az ember szervezetében marad! A lorazepam a szervezetben maradhat a hatásának megszűnése után is!
Másrészt a lorazepam gyógyszernek viszonylag hosszú felezési ideje van (az az idő, ami alatt a gyógyszer fele kiürül a szervezetből). A lorazepam elsősorban a májban metabolizálódik, majd a vizelettel választódik ki. Néha a lorazepam az utolsó használat után 9 órával is jelen lehet a szervezetben.
A lorazepám felezési ideje átlagosan 12 és 24 óra között van. Ez azt jelenti, hogy ennek a gyógyszernek a koncentrációja a felére csökken 12 vagy 24 óránként. Néha azonban a lorazepam eliminációs felezési ideje a szervezetből 10-20 óra lehet. A legtöbb esetben a lorazepam 5-6 felezési idejére van szükség ahhoz, hogy a gyógyszer orvosi adagját eltávolítsák a szervezetből.
Azok az emberek, akiknél kialakult a lorazepammal szembeni tolerancia, rendkívül nagy mennyiségben szedhetik ezt a gyógyszert! Ez azt jelenti, hogy a lorazepám szervezetből való kiürülési ideje lényegesen hosszabb lesz!
A gyógyszert használók többségénél a lorazepam többsége az utolsó adag bevételétől számított öt napon belül eliminálódik. A lorazepamnak azonban vannak bizonyos metabolitjai (a gyógyszer lebomlásából származó anyagok), amelyek akár egy hétnél tovább is a szervezetben maradhatnak.
A lorazepam ártalmassága – A gyógyszer negatív hatásai
Az egyik legnagyobb mítosz a lorazepammal kapcsolatban, hiszen végül is minden nyugtató esetében az a hiedelem, hogy biztonságos gyógyszer, amennyiben legális és törvényesen felírják. Sőt, előfordul, hogy az emberek néha nem is tudják, hogy visszaélnek a lorazepammal, tekintettel annak legálisságára. Ez a hit vezet a lorazepammal való visszaéléshez, és ennek következtében a gyógyszertől való függőséghez. Csak akkor lehet teljes mértékben érezni és megtapasztalni a lorazepám ártalmát.
Mint már említettük, a lorazepam gyógyszert rövid távú használatra szánják, és ezzel az anyaggal való visszaélés veszélyes! Továbbá, ha a lorazepamot az előírt módon alkalmazzák, bizonyos mellékhatások lehetségesek. A lorazepammal való visszaélés fokozza és növeli kockázatukat.
Sajnos Szerbiában és a régió országaiban az emberek gyakran önmagukban szedik a lorazepamot, függetlenül attól, hogy a gyógyszer adagját és idejét önállóan határozzák meg – orvos felügyelete és utasítása nélkül. Ez az egyik fő oka annak, hogy a lorazepammal olyan gyakran visszaélnek.
A lorazepam ártalmassága, azaz negatív hatásai kétféleképpen figyelhetők meg: a lorazepám gyógyszer orvosi utasítása szerinti alkalmazásakor, illetve a lorazepammal való visszaélés esetén.
A lorazepam káros hatása rendszeres alkalmazása során
Mint minden más gyógyszer esetében, a lorazepam megfelelő mellékhatásai (ellenjavallatok) is előfordulhatnak, ha ezt a gyógyszert terápiásan meghatározott dózisokban alkalmazzák. Ebben a tekintetben a lorazepam első használata után bizonyos rövid távú mellékhatások léphetnek fel azoknál az embereknél, akik nem élnek vissza ezzel a gyógyszerrel:
- Fáradtság és álmosság;
- Szédülés;
- Érdektelenség;
- Izomgyengeség és erővesztés;
- Szájszárazság;
- Az egyensúly megzavarása és a karok és lábak ellenőrizetlen mozgása;
- Mentális zavartság;
- Depresszió;
- Idegesség.
- Homályos látás;
- Az étvágy változásai;
- Székrekedés vagy hasmenés;
- Gyakori vagy nehéz vizelés.
Nagyon ritka esetekben a lorazepam teljesen ellentétes hatásai jelentkezhetnek, összehasonlítva ennek a gyógyszernek a fő szorongásoldó hatásával. Más szóval, a lorazepam rendszeres használata néha izgatottságot, teljes mentális zavartságot, valamint a fent említett látászavarokat okozhat.

A lorazepamtól való megvonás – A gyógyszerrel való visszaélés jelei és következményei.
Más szóval, az esetek többségében az emberek addig folytatják (helytelenül) a lorazepamot, amíg meg nem tapasztalják a negatív következményeket, vagyis a lorazepám káros hatását.
Másrészt, ha egy személy továbbra is szedi ezt a gyógyszert, annak ellenére, hogy minden káros hatást gyakorol a pszicho-fizikai egészségre és a szociális kapcsolataira, akkor nyugodtan kijelenthető, hogy lorazepam-függőség jelentkezett.
Vannak bizonyos jelek vagy tünetek, amelyek arra utalhatnak, hogy egy személy visszaél a lorazepammal:
- Az előírt orvosi adag már nem fejti ki hatását, ezért a személy önállóan határozza meg a lorazepam adagját és időtartamát. Minél tovább használja egy személy a lorazepamot, annál kevésbé lesz érzékeny a szervezet a gyógyszer hatásaira. Pontosabban, a tolerancia akkor alakul ki, amikor egy személynek nagyobb adag lorazepamot kell bevennie, és gyakoribb időközönként, hogy ugyanazokat a hatásokat érezze, mint a gyógyszer kezdeti használatakor.
- Lorazepam nélkül egy személy nem tud normálisan működni. A lorazepamot, mint mondtuk, kezdetben azért használják, hogy az ember megbirkózzon a pánik, szorongás és feszültség tüneteivel. Ha azonban egy személy lorazepamot használ minden nap vagy többször egy 24 órás időszakon belül, akkor ez a lorazepammal való visszaélés jele. Pontosabban, a lorazepam nélkül való normális működés képtelensége nagyon egyértelműen jelzi a kábítószer-függőséget.
- Kísérletek a lorazepám beszerzésére, valamint a lorazepám beszerzése orvosi rendelvény nélkül (illegális). Azok az emberek, akik visszaélnek lorazepámmal és függővé váltak ettől a gyógyszertől, kétségbeesnek, amikor kifogynak belőle, és orvosi felírás nélkül. Aztán sokszor megesik, hogy minden lehetséges módon megpróbálják beszerezni ezt a gyógyszert (interneten, utcán, orvosi receptet hamisítva, több orvoshoz járva több receptet kiírni…).
- Túlzott pénzköltés a lorazepámra, még akkor is, ha az embernek nincs rá lehetősége. A lorazepam folyamatos, megszakítás nélküli és ellenőrizetlen használatának előnyben részesítése az élet minden más dolga előtt azt jelenti, hogy egy személy függővé válik ettől a gyógyszertől. Aztán előfordul, hogy a lorazepam beszerzése érdekében az ember elhanyagolja a rendszeres pénzügyi és egyéb kötelezettségeit.
Milyen hatással van a lorazepam visszaélés esetén?
A lorazepam gyógyszerrel több módon is vissza lehet használni:
- A terápiásan előírtnál nagyobb adag lorazepám bevétele;
- A lorazepám a terápiásan előírtnál gyakoribb időközönként történő bevétele;
- A lorazepámot az előírtnál hosszabb ideig szedje.
- A lorazepam használata az eufória („magas”) érzet eléréséhez.
Ha a lorazepamot nagy adagokban veszik be, ez az anyag az agy speciális receptoraihoz kötődik, átmeneti és intenzív eufória érzést okozva, amelyet hosszan tartó nyugalom és ellazulás követ. Ebben az értelemben a lorazepammal való visszaélés és ennek a gyógyszernek a nagy dózisban történő szedése a következőket okozza:
- Örömérzet és eufória („magas”);
- Nyugalom érzése;
- Izomlazítás;
- Álmosság.
- Szédülés;
- Általános gyengeség és fizikai instabilitás.
Ha a lorazepamot alkohollal egyidejűleg veszik be, ennek a gyógyszernek a szorongásoldó hatása még erősebb és intenzívebb lehet. Az alkohol ugyanis egyben központi idegrendszeri depresszáns is, vagyis az etanol lelassítja a szervezet létfontosságú funkcióit (légzés, pulzusszám, vérnyomás, agyműködés…). A lorazepám és az alkohol összekeverése azonban rendkívül veszélyes és kockázatos kombináció, mert akkor túladagolás léphet fel, ami halált is okozhat!
A lorazepamtól való megvonás és a lorazepammal való visszaélés rövid távú negatív hatásai
A lorazepam gyógyszer, ha visszaélnek, számos súlyos rövid távú negatív hatást okozhat. Többek között a lorazepammal való visszaélés rövid távú káros hatásai a következők:
- Mentális zavartság;
- Álmosság;
- étvágytalanság;
- Memória problémák;
- Gyomorégés;
- Izgatottság és nyugtalanság;
- Szájszárazság;
- Depresszió;
- Fokozott szorongás;
- Látási problémák;
- Lelassult reakciók;
- Lassú légzés;
- Hallucinációk;
- Homályos és elmosódott beszéd;
- Öngyilkossági gondolatok, különösen akkor, ha a lorazepám nem működik;
- Fokozott szorongás.
A lorazepam ártalma és a lorazepammal való visszaélés hosszú távú negatív hatásai
Ha a lorazepamot hosszú ideig folyamatosan, kényszeresen és ellenőrizetlenül alkalmazzák, akkor a lorazepam hosszú távú mellékhatásai jelentkeznek. Többek között a lorazepam használatának hosszú távú mellékhatásai közé tartoznak a következők:
- Személyiség változásai;
- Fokozott szorongás;
- Memória elvesztése;
- Rohamok és remegés;
- Nyugtatás és fokozott álmosság;
- Zavartság és tájékozódási zavar;
- Sápadt vagy kékes bőr;
- Sebek és fekélyek a szájban;
- étvágytalanság;
- Hasi vérzés és emésztőrendszeri problémák;
- Vese problémák;
- Lassú és felületes légzés;
- Egyensúlyzavar;
- Intenzív érzelmek;
- Álmatlanság;
- Ájulás;
- Folyamatos fáradtság.
A fentiek mellett a lorazepammal való hosszú távú visszaélés negatív hatással lehet egy személy szociális kapcsolataira is. Ebben az értelemben a lorazepammal való ellenőrizetlen visszaélés a következőkhöz vezethet:
- Válás vagy szakítás egy partnerrel;
- Problémák a törvénnyel;
- Munkahely elvesztése és munkanélküliség;
- Adósságba és pénzügyi problémákba kerülés;
- Családon belüli erőszak, beleértve a gyermekbántalmazást;
Végül is a lorazepammal való hosszú távú és krónikus visszaélés szinte biztosan kognitív károsodást, e gyógyszerrel szembeni toleranciát, valamint a lorazepamtól való pszichés és fizikai függőséget okoz.
Lorazepam visszavonása – Lorazepam rendelése Veszélyek!
- A légzés jelentős lelassulása, légzési nehézség vagy légzésleállás;
- Túlzott nyugtatás;
- Tartós memóriazavar
- Eszméletvesztés;
- Tartós hidegrázás és láz;
- Fájdalom az egész testben;
- Nyelési problémák és nehéz nyelés;
- Sárga bőr vagy szem;
- Nagyobb kiütések;
- Az egyensúly elvesztése és a testmozgások irányításának képtelensége.
Ezenkívül a lorazepam krónikus és hosszan tartó alkalmazása jelentős változásokat okozhat az agy működésében. Tanulmányok kimutatták, hogy a lorazepam hosszú távú alkalmazása jelentős kognitív károsodáshoz vezethet, amint azt már megállapítottuk.
Bár a lorazepamról való leszoktatás vagy a lorazepamról való fokozatos visszavonás egyes embereknél a kognitív funkciók javulásához vezetett, mások nem nyerték vissza teljesen a normális kognitív funkciót.

Lorazepam-függőség – Amikor a tabletta minden lesz az életben!
A Lorazepam gyógyszer (Ativan) – amint arra már több helyen utaltunk – a benzodiazepin gyógyszerek csoportjába tartozó gyógyszer. Éppen ezért a lorazepamot mindig körültekintően és szigorú ellenőrzés mellett kell bevenni, csak és kizárólag orvosi rendelvényre. A nyugtatónak minősülő lorazepám erősen addiktív anyaggá teszi. Más szóval, a lorazepám gyógyszer rendkívül nagy potenciállal rendelkezik a pszichológiai és fizikai függőség kialakulásában.
A legrövidebb kifejezéssel a lorazepam-függőséget olyan állapotként (betegségként) lehetne leírni, amikor a lorazepam tabletta elsőbbséget élvez, és minden az életben.
A lorazepammal való visszaélés szükségszerűen az anyagtól való függéshez vezet. Ha egy személy továbbra is szedi a lorazepamot, minden káros következmény ellenére, amelyet a gyógyszerrel való visszaélés okoz, akkor elmondható, hogy az illető függő.
Még azok is, akik a lorazepamot az orvosuk utasítása szerint használják, toleranciát alakíthatnak ki ezzel a gyógyszerrel szemben. Ezután a személynek növelnie kell a lorazepam adagját a gyógyszer kívánt vagy terápiás hatásának elérése érdekében. Ennek a kényszeres szükségletnek az eredménye, hogy a személy teljesen függ ettől a gyógyszertől, hogy normálisan működjön.
A lorazepammal visszaélő embereknél a tolerancia (fizikai függőség) és a kábítószer iránti intenzív vágy (pszichológiai függőség) kettős jelensége nagyon gyorsan előfordulhat. Az agy és a test olyan gyorsan megszokja a lorazepám jelenlétét a rendszerben, hogy az ember kellemetlen elvonási tüneteket fog tapasztalni a lorazepamtól, ha hirtelen abbahagyja vagy csökkenti az adagot. Ezt az állapotot lorazepam-elvonási krízisnek nevezik, amelyről hamarosan részletesebben is szó lesz.
Minél hosszabb ideig tart (visszaélésszerű) a lorazepam, annál súlyosabb a függőség, és annál magasabb a tolerancia szintje. Ezután a személy továbbra is használja a lorazepamot, hogy elkerülje a lorazepám nem kívánt elvonási tüneteit. Valójában a lorazepám egy nagyon kényelmes gyógyszer a visszaéléshez. A lorazepam gyógyszer ugyanis nyugtató és nyugtató hatása mellett nagy dózisban szedve eufória („magas”) érzést is okoz.
A lorazepámról való leszoktatás és a kábítószer-függőség jelei
Amikor rájön, hogy a lorazepam-függőség szedi áldozatait, és ez a betegség komolyan veszélyezteti az egészségét, csak akkor fogja tudni, hogyan lehet leszoktatni a lorazepámról, vagyis hogyan néz ki a lorazepamtól való fokozatos megvonás. Azonban annak érdekében, hogy jobban megértsük a lorazepamtól való elvonás mechanizmusát, először meg kell vizsgálni az anyagtól való függőség jeleit és tüneteit.
Ha egy személy az alábbi 11 kritérium közül kettőt teljesít az elmúlt 12 hónapban, akkor elmondható, hogy függőségről és lorazepam-használati zavarról van szó.
- A lorazepam gyakrabban vagy az ajánlottnál nagyobb adagokban történő bevétele;
- Sikertelen kísérletek a lorazepam használatának leállítására, csökkentésére vagy ellenőrzésére, az erre irányuló vágy ellenére;
- A szenvedélybeteg sok időt, energiát és pénzt költ a lorazepám megszerzésére, használatára és az abból való felépülésre;
- Erős vágy a lorazepam használatára (pszichés függőség);
- Az otthoni, munkahelyi vagy iskolai kötelességek elmulasztása vagy elhanyagolása a lorazepam szedése miatt;
- A gyógyszer további használata a lorazepam által okozott vagy súlyosbított tartós interperszonális problémák ellenére;
- Érdeklődés elvesztése a hobbi, társadalmi, szakmai és szabadidős tevékenységek iránt, amelyek a gyógyszer alkalmazása előtt eltöltötték a személyt;
- Lorazepam alkalmazása társadalmilag kockázatos és veszélyes helyzetekben (pl. vezetés közben);
- A lorazepam szedésének folytatása, annak ellenére, hogy tudta, hogy ennek a gyógyszernek a használata mentális és/vagy fizikai egészségügyi problémákat okozott vagy súlyosbított;
- Lorazepam tolerancia (fizikai függőség);
- Elvonási krízis a lorazepam adagjának hirtelen leállítása vagy csökkentése miatt.
Hogyan néz ki a lorazepam megvonása?
A lorazepamtól való megvonás egy olyan állapot, amelyet a gyógyszerrel való korábbi folyamatos, krónikus és ellenőrizetlen visszaélés okoz. A lorazepam-függők elvonási tüneteket tapasztalnak, ha hirtelen abbahagyják a lorazepám gyógyszer használatát, vagy ha gyorsan csökkentik az adagot.
Még azok is kellemetlen elvonási tüneteket tapasztalhatnak, akik az utasításoknak megfelelően szedik a lorazepamot, és csak az ajánlott adagot szedik.
Aggasztó adatok azt mutatják, hogy vannak olyan emberek, akiknél a lorazepám toleranciája és fizikai függősége már egy hét használat alatt kialakult!
A lorazepam krízis azért fordul elő, mert a lorazepamot használó és attól függő személynek szüksége van erre az anyagra a normális működéshez (például alváshoz). Ha a lorazepam nincs jelen az ember szervezetében, az agynak, a központi idegrendszernek és az egész szervezetnek át kell mennie egy adaptációs, azaz alkalmazkodási időszakon, hogy újra megtanuljon megfelelően működni lorazepám nélkül.
Az alkalmazkodás ideje alatt egy személy számos fizikai és pszichológiai kényelmetlenséget tapasztal, különböző mértékű és intenzitású. Az elvonási tünetek súlyossága és időtartama számos tényezőtől függ. Ezek között szerepel, hogy mennyi ideig szedi a lorazepamot, milyen és hány adagot, egyéb mentális zavarok jelenléte,hogy az illető lorazepamot szedett-e együtt más anyagokkal és hasonlókkal.
A lorazepam fokozatos megvonása és az elvonási krízis tünetei
1. Akut lorazepam-elvonási fázis
Ebben a fázisban egy személy kellemetlen fizikai és pszichológiai elvonási tüneteket tapasztal:
- Erős sóvárgás a lorazepám után;
- Álmatlanság;
- Ingerlékenység;
- Kézremegés;
- Gyomorgörcsök és fájdalom;
- Megnövekedett testhőmérséklet;
- Zsibbadás és bizsergő érzés a kezekben és a lábakban;
- Szorongás és feszültség;
- Hányinger és hányás;
- Izzadó;
- Koncentrációs nehézség;
- Mentális zavartság;
- Izomfájdalom és izommerevség;
- Fejfájás;
- Szorongás;
- Ingerlékenység és hangulati ingadozások;
- Vérnyomásváltozások, leggyakrabban magas vérnyomás (magas vérnyomás);
- Gyors szívverés;
- Palpitáció;
- Fogyás;
- Pánikrohamok.
A lorazepam független elhagyása akár életveszélyes szövődményekhez is vezethet. Az elvonási krízis legaggasztóbb tünete a hallucinációk, a delírium és a görcsrohamok. Éppen ezért szükséges, hogy a lorazepamról való leszoktatás mindig szakszerű orvosi felügyelet mellett történjen, az elvonási krízis tünetének biztonságos kezelése és az egészségügyi kockázatok minimalizálása érdekében.
Más szóval, a lorazepamról való fokozatos visszavonás és a méregtelenítés egy tanúsított szenvedély- és szerhasználati zavarokat kezelő intézményben az egyetlen megbízható módja a lorazepam elhagyásának.
2. A lorazepam megvonása és az elhúzódó elvonási krízis fázisa
A lorazepamtól való megvonásnak ezt a fázisát posztakut elvonási szindrómának is nevezik. Ez a fázis az előző szakasz vége után következik be, és az absztinencia válság tünetei jellemzik, amelyek többnyire pszichológiai jellegűek. Néha a lorazepam utáni akut elvonási szindróma hiányzik, és ez személytől függ.
Ennek a szakasznak a gyakori tünetei a következők:
- Szorongás;
- Depresszió;
- Dysphoria és diszfórikus hangulat;
- Erős sóvárgás a lorazepám iránt;
- Alvási nehézségek;
- Koncentrációs problémák;
- Amotivációs szindróma (motiváció hiánya, csökkent érdeklődés);
- Képtelenség örömet érezni (anhednia);
- Állandó és folyamatos fáradtságérzés (általános letargia);
- Túlérzékenység hangra, fényre és érintésre;
- Obszesszív-kényszeres hajlamok;
- Memória problémák és memóriavesztés;
A lorazepam megvonása és a szorongás és az álmatlanság visszatérése
A lorazepam megvonási időszakában nagy valószínűséggel visszatérnek az úgynevezett elvonási tünetek. Ezek a tünetek elvileg átmenetiek, de hatásuk nagyon intenzív. Itt elsősorban a szorongásról és az álmatlanságról beszélünk – azokról a tünetekről, amelyek a lorazepam kezdeti használatához vezettek.
A tünetek (szorongás és álmatlanság) általában 2-3 nappal az akut elvonási fázis vége után jelentkeznek. Nagyon gyakran előfordul, hogy visszaesés következik be, vagyis a lorazepám ismételt szedése, amiatt, hogy a személy nem tudja kontrollálni és kezelni ezeket a visszatérő tüneteket.
Itt nagyon fontos, hogy orvosi felügyelet mellett a lorazepam fokozatos elhagyását addig végezzük, amíg az elvonási krízis tünetei teljesen eltűnnek.
Lorazepam elválasztási séma
Amikor a lorazepámról való leszoktatásról van szó, elsősorban a lorazepámtól való elvonás módjáról és időtartamáról beszélünk. Általánosságban elmondható, hogy a lorazepamtól való elvonási folyamat minden függő esetében eltérő, azaz személyenként változik.
A szabály azonban az, hogy a nagyobb dózisú lorazepamot gyakrabban és hosszabb ideig szedőknél a lorazepamtól való elvonás és az elvonási krízis tovább tart, miközben a tünetek intenzívebbek és súlyosabbak lesznek.
Az anyagtól való megvonás akut fázisa az utolsó adag bevétele után 10-24 órán belül megkezdődhet. De ez az időintervallum személyenként változik. Ez azt jelenti, hogy az akut elvonási szakasz kezdetének ez az időszaka egyeseknél hosszabb, másoknál rövidebb lesz.
A lorazepamtól való megvonás akut fázisa átlagosan 10-14 napig tart, amit a következő hetekben a lorazepamtól való fokozatos megvonás követ. Súlyosabb esetekben az elvonás akut fázisának tünetei akár több hónapig is eltarthatnak!
Másrészt a meghosszabbított elvonási szakasz tüneteinek időtartamára nincs pontos időkorlát. Néhány embernél több hónapig tartó poszt-akut elvonási szindrómát jegyeztek fel, míg mások akár két évig is tapasztaltak tüneteket! A meghosszabbított fázis pszichológiai hatása arra késztetheti a felépülő lorazepamfüggőt, hogy azt gondolja és érezze, hogy az élet értelmetlen a gyógyszer nélkül.
A lorazepám elválasztási ütemterve és az elválasztás időtartama napok szerint
Nézzük meg, hogyan néz ki a Lorazepam elválasztási ütemterve napok szerint.
1-3. NAP
Ebben az időszakban jelentkeznek az első elvonási tünetek, például fejfájás és hányinger. Ezek a tünetek általában a lorazepam utolsó adagját követő első 24 órában jelentkeznek, és akár 72 óráig is eltarthatnak.
4-7. NAP
Ebben az időszakban minden elvonási tünet tetőzik. Ezeknek a tüneteknek a súlyossága és súlyossága személyenként változik, de nagyon gyakran magukban foglalják a remegést, a lorazepám iránti vágyat és az ingerlékenységet.
8-14. NAP
A lorazepam-elvonási tünetek súlyossága általában az absztinencia második hetében kezd csökkenni. Ekkorra az akut fázis minden tünetének többnyire el kell tűnnie, vagyis vissza kell vonulnia. Azonban gyakran itt jelentkeznek az említett visszatérő tünetek, 2-3 nappal az akut fázis vége után. Ezek a visszapattanó tünetek közé tartozik a súlyos szorongás, álmatlanság, szapora szívverés és emelkedett vérnyomás.
15+ NAP
A legtöbb esetben itt ér véget az elvonási tünetek legrosszabb formái. Ugyanis az akut fázis tüneteinek többnyire el kell tűnniük. Ha még léteznek, akkor enyhébb természetűek. Másrészt ebben az időszakban jelentkeznek a lorazepamtól való elhúzódó elvonási szakasz tünetei.
Hogyan történik biztonságosan és biztonságosan a lorazepamból való kivonás?
Láttuk, mi az a lorazepam gyógyszer, mi a lorazepám káros hatása, valamint, hogy a lorazepam rendszeres használata milyen gyorsan vezethet visszaéléshez és függőséghez. Ugyanígy láthattuk, hogy a lorazepamról való önelválasztás semmiképpen sem jelent megoldást e szer használatának végleges abbahagyására, szem előtt tartva az elvonási krízis igen kellemetlen tüneteit.
Más szavakkal, a lorazepamról való önálló, otthoni leszoktatás („hideg pulyka”) súlyos egészségügyi szövődményekhez vezethet.
Ezért Önnek vagy szeretteinek egyetlen bevált módja annak, hogy örökre, káros hatások nélkül hagyja abba a lorazepam használatát, a lorazepam szakszerű és szakszerű méregtelenítése olyan intézményben, amely megfelelő terápiát biztosít, és segít az elvonási krízis tüneteinek megszüntetésében.
A MedTim egy modern európai klinika a szenvedélybetegségek és más pszichés problémák kezelésével, ahol nemzetközileg elismert orvosok dolgoznak, akik több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek bármilyen szerhasználati rendellenesség kezelésében. Innovatív kezelési módszereink, képzett egészségügyi személyzetünk, egyéni megközelítésünk és bevált kezelési programjaink segítenek Önnek vagy szeretteinek abban, hogy örökre maguk mögött hagyják a lorazepámot!
MedTim – Mindössze 14 napon belül kilép a lorazepámból!
A MedTim, egy speciális szenvedélybeteg-kórház segít Önnek vagy családtagjának abban, hogy a lorazepám használatát a múlté tegye. Klinikánkon a lorazepam függőség és rendellenességek kezelése mindössze 14 napig tart és a kezelés végén szubsztitúciós terápia nélkül! Ez azt jelenti, hogy nincsenek elavult, elavult és hosszú távú kezelések, amelyek nem hoznak eredményt!
Abban különbözünk másoktól, hogy teljesen FÁJDALOMMENTES ÉS BIZTONSÁGOS Lorazepam MÉREGMENTESÍTÉST végzünk! Ez azt jelenti, hogy a beteg a méregtelenítő kezelés és a szervezet megtisztítása során a gyógyszer mérgező anyagaitól nem fogja érezni az absztinencia krízis kellemetlen tüneteit. A méregtelenítés befejezése után az absztinencia krízis összes tünete megszűnik, a páciens szervezete teljesen kitisztul, revitalizálódik.
A MedTim klinikán a lorazepam kezelés a lorazepam fokozatos elhagyását jelenti. Ez azt jelenti, hogy csökkentjük a lorazepam adagját a betegek számára, miközben egy olyan anti-absztinencia terápiát alkalmazunk, amely nem a benzodiazepin csoportból származik. A lorazepámtól való elvonási krízis kockázatos állapot, amelyet figyelembe kell venni a méregtelenítés módjának eldöntésekor.
A lorazepam megvonása kulcsfontosságú tényező a gyógyszer méregtelenítésében. Más szóval, kórházunkban csökkentjük a betegek lorazepám adagját egy olyan séma szerint, amely a beteg által kezdetben szedett és egészségügyi problémákat okozó adagon alapul. Ugyanakkor nem a benzodiazepin csoportba tartozó gyógyszereket adjuk a páciensnek, melynek célja a krízis tüneteinek biztonságos és fájdalommentes megszüntetése.
A méregtelenítés után következik a pszichoterápia egy szakasza, amelynek célja a függőséghez és visszaéléshez vezető addiktív mechanizmusok legyőzése. A kórházból való kibocsátás után is minden betegnek támogatást nyújtunk ambuláns kezelés formájában.
Ha azon tűnődik, hogyan szokja le a lorazepámot, a MedTim kínálja a megoldást az Ön számára! Szakértőinket bármikor felkeresheti, mert kórházunk ajtaja mindig nyitva áll Ön előtt.