Az alkohol okozta májbetegségek életveszélyes állapotok!
Az alkoholos májbetegség vagy alkoholos májbetegség magában foglalja mindazokat az állapotokat, amelyeket e szervkrónikus és túlzott alkoholfogyasztás miatti károsodása okoz. Pontosabban, az alkoholizmus a májbetegségek egyik fő oka. Ugyanis az évekig tartó alkohollal, azaz alkoholos italokkal való visszaélés gyulladást, duzzanatot ésmájelváltozásokat okozhat. A túlzott alkoholfogyasztás a májon kívül más szerveket is károsíthat a szervezetben.
Az alkoholos májbetegség ma komoly egészségügyi probléma. Becslések szerint évente körülbelül 2 millió ember hal meg májbetegségben a világon. A májcirrózis jelenleg a 11. leggyakoribb halálok, míg a májrák a 16. helyen áll.A cirrhosis és a májrák együttesen a világ összes halálozásának 3,5 százalékáért felelősek. Ezzel szemben évente átlagosan 75 millió ember szenved visszaéléstől, azaz túlzott alkoholfogyasztástól, és komolyan ki van téve az alkoholos májbetegségeknek. Ami riasztó, hogy világszinten és Szerbiában is évről évre nő azoknak a száma, akiknél valamilyen alkoholos májbetegséget diagnosztizálnak.
A májcirrhosis az alkohollal összefüggő májbetegség végső, azaz utolsó stádiuma, és ennek a betegségnek a halálozási aránya nagyon magas!
Nyugaton például az alkoholfogyasztás a májbetegségek leggyakoribb oka. Az amerikaiak 8-10 százaléka túlzottan iszik, és 10-15 százalékuknál májbetegség alakul ki.
Az alkoholos májbetegség kialakulásában két tényező a legfontosabb: a napi elfogyasztott alkohol mennyisége és az alkoholfogyasztás időtartama. Tudjon meg mindent azalkoholfogyasztás és a függőség által okozott májbetegségekről blogunkban.
Májbetegség tünetei
Ahhoz, hogy lássuk, mik amájbetegség tünetei, először nézzük meg, mi a funkciója ennek a szervnek. A máj a bőr után a második legnagyobb szerv a szervezetben. A máj fő feladata, hogy megtisztítsa a szervezetet a méreganyagoktól. Az alkoholt méregként ismeri fel, feldolgozza és kiüríti a rendszerből. Ennek az az oka, hogy az alkohol, mint olyan, nem raktározódhat a szervezetben, hanem lerakódik a májban, hogy kiürüljön.
Amikor az alkohol (etanol) lebomlik a májban, mérgező vegyületeket termel, például acetildehidet, amely gyulladást és a májsejtek pusztulását okozza. Más szóval,az alkoholisták mája tönkremegy, ha a szenvedélybetegség jelen van! Minél nagyobb az elfogyasztott alkohol mennyisége és minél hosszabb az alkoholtartalmú italok fogyasztásának időtartama, annál nagyobbaz alkohol okozta májbetegségek kockázata! Ezenkívül az alkoholos ital típusa egyáltalán nem számít az alkoholos májbetegség kialakulásában. Sőt, krónikusan kisebb mennyiségben alkoholt fogyasztani károsabb, mint többszörösen nagyobb mennyiségben. A helyreállító (regenerálódni) képességgel rendelkező májnak ugyanis hosszú távú fogyasztás esetén nem lesz ideje helyreállni.
Az alkoholtól származó májbetegség olyan embereknél is kialakulhat, akik mértékkel fogyasztanak alkoholt!
Néhány kockázati tényező, amely befolyásolja az alkoholos betegségek kialakulását:
- Helytelen táplálkozás;
- Ezen vagy más betegségek genetikája és története a családban;
- Méreganyagoknak való kitettség és vírusos hepatitis jelenléte;
- Immunrendszeri faktor; Gyakori és alkalmi ivás;
- Krónikus alkoholfogyasztás; Elhízottság;
- Akut alkoholfogyasztás nagyobb mennyiségben.
A legtöbb esetben az alkohollal összefüggő májbetegség átlagosan 40 és 50 év közötti embereket érint. Bár személyenként változik, az alkoholos májbetegség gyakrabban érinti a férfiakat, mint a nőket. A nők azonban érzékenyebbek az alkohol hatásaira. Pontosabban, a nők fogékonyabbak az alkoholos májbetegségre még kisebb alkoholtartalmú italok fogyasztása esetén is – rövid és hosszú távon egyaránt.
A beteg és egészséges máj képe, a különbség Íme az alkoholos májbetegség tünetei (általában):
- Fogyás és étvágycsökkenés;
- Olyan érzés, mintha az illető beteg lenne;
- A szem és a bőr sárga színe (sárgaság);
- Könnyű zúzódások;
- Duzzanat a boka körül és a hasban;
- Vérhányás vagy vér átengedése a székletben;
- A széklet halvány vagy agyagszínű;
- Zavartság, ájulás és álmosság;
- Hányinger és fokozott szomjúságérzet;
- Fájdalom a hasi régióban;
- Vörösség a kezeken, a tenyereken és a lábakon;
- Vérző fogíny;
- Hangulati ingadozások és szokatlan izgatottság;
- Mellnagyobbodás, impotencia és zsugorodó herék férfiaknál.
Az alkoholos májbetegségek közé tartoznak:
- Zsírosmáj;
- Alkoholos májcirrhosis;
- Alkoholos hepatitis;
- Májfibrózis.
A zsírosmáj tünetei
A zsírosmáj tünetei változatosak lehetnek. Ezt az állapotot a máj steatosisának is nevezik. Ez egy olyan betegség, amely akkor fordul elő, amikor a felesleges zsír felhalmozódik a májban. Normális, ha kis mennyiségű zsír van a májban. De a májban lévő túl sok zsírlerakódás e szerv gyulladását okozza, hegeket okozva rajta (májfibrózis). Súlyos esetekben ezek a zsírmáj miatti hegek májelégtelenséghez vezethetnek.
Ha sok alkoholt fogyasztó személynél zsíosrmáj fordul elő, akkor alkoholos zsírmájbetegségről van szó. Tehát ebben az esetben az alkoholista májában túl sok a felhalmozott zsírlerakódás. Elég, ha az ember néhány nap alatt nagy mennyiségű alkoholt iszik, hogy elzsírosodjon! Bár a legtöbb esetben a zsírmájbetegség tünetmentes (nem mutat semmilyen tünetet), ez az állapot figyelmeztető jele annak, hogy egy személy túlzottan iszik. A zsírmáj visszafordítható betegség. Más szóval, elég, ha az ember abbahagyja az alkoholfogyasztást (absztinencia), hogy a máj normális állapotba kerüljön.
A tapasztalatok szerint azonban az alkoholisták, ha nem éreznek semmilyen tünetet, tovább isznak. Csak amikor valamilyen tünetet éreznek, például alkohol utáni májfájdalmat, akkor próbálják meg tartózkodni az alkoholtól, ami alkoholelvonási krízishez vezet, melynek tünetei rendkívül kellemetlenek és kellemetlenek lehetnek.
Íme a zsírmáj tünetei:
- Hányinger;
- Tompa fájdalom a gyomorban (jobb felső negyedben);
- Étvágytalanság;
- Fáradtság.
Másrészt a zsírmájbetegség előrehaladtával a tünetek súlyosbodnak, és a következők lehetnek:
- A bőr és a sclera besárgulása (sárgaság);
- Duzzadt lábak és has (ödéma);
- Extrém fáradtság és mentális zavartság;
- A test általános gyengesége.
A zsírmáj fejlődésének négy szakasza van:
- Közönséges zsírmáj, ami nem veszélyes, de figyelmeztetés;
- Steatohepatitis (májgyulladás);
- Májfibrózis, olyan állapot, amikor a máj állandó gyulladása a szerv hegesedéséhez vezet;
- Májcirrózis, amikor a máj hegesedése annyira elterjedt, hogy a máj már nem tud működni.
Alkohol okozta májbetegségek - az alkoholos hepatitis tünetei
Az alkoholos hepatitis a máj gyulladásos állapota, amelyet az alkoholtartalmú italok hosszú ideig tartó fogyasztása okoz. Az alkohollal való folyamatos visszaélés és a túlzott ivás csak ronthatja ezt az állapotot. Az alkoholos hepatitis nem tévesztendő össze egy másik betegséggel – a fertőző hepatitisszel. Amikor egy személyben alkoholos hepatitis alakul ki, először tudja, hogy az alkohol tönkreteszi és károsítja a máját. Ez az állapot, bár ritka esetekben, akkor is előfordulhat, ha egy személy rövid időn belül nagy mennyiségű alkoholt iszik. Az alkoholos hepatitisben szenvedő alkoholista mája súlyosan károsodott, és megfelelő orvosi kezelést igényel.
Az alkoholos hepatitis enyhébb formájával összefüggő májkárosodás általában reverzibilis és tünetmentes. Az alkoholos hepatitis súlyos formája azonban súlyos és életveszélyes állapot. Ezért az alkoholos hepatitis betegségének előrehaladtával a tünetek súlyosbodhatnak.
Íme az alkoholos hepatitis tünetei:
- Fájdalom a májban alkohol után;
- Megnagyobbodott fájdalmas máj;
- Gyomorfájás;
- Folyadékvisszatartás a gyomorban;
- Gyengeség, rossz közérzet és hányás;
- Láz és hidegrázás;
- Étvágytalanság;
- Sárgaság, azaz icterus (a szem és a bőr besárgulása);
- Anorexia
- Hasmenés.
Ezenkívül akut alkohollal való visszaélés után alkoholos hepatitis esetén a bőrön elváltozások léphetnek fel zúzódások és az erek pókszerű kitágulása formájában.
Alkohol okozta májzsugor
Az alkohol vagy alkoholos májcirrhosis a túlzott alkoholfogyasztás miatti májkárosodás legsúlyosabb és végső (végső) stádiuma. Ez egy visszafordíthatatlan betegség, amely visszafordíthatatlanul károsítja a máj működését, a rajta lévő csomópontok kialakulásával együtt. Ezért a cirrhosisban szenvedő alkoholista mája nem rendelkezik elegendő kapacitással és képességgel funkcióinak helyreállítására és regenerálására. Ezért az alkoholisták várható élettartama csökken, és a betegség nagyon kellemetlen és súlyos tünetei jelentkeznek. Néha megtörténik, hogy az alkoholtól származó májbetegségnek ebben a szakaszában az ember nem érez semmilyen tünetet, de ez ritka.
Aki alkohol okozta májzsugorban szenved, és nem hagyja abba az ivást, annak 50 százaléknál kevesebb esélye van még legalább 5 évig élni!
Ha valaki májzsugorodásban szenved, akkor nagyon valószínű, hogy a máj sokáig károsodott. Tehát az alkohol által okozott májcirrózis egy krónikus betegség, amely megakadályozza a máj normális működését. A májfibrózis ebben a szakaszban hegeket képez, amelyek nemcsak a máj normális működését zavarják, hanem a szerv szerkezetében is zavart okoznak. Bár az alkoholos májcirrhosis általában visszafordíthatatlan betegség, az alkoholtartalmú italok fogyasztásának abbahagyása megakadályozhatja ennek az állapotnak a további előrehaladását.
A betegség kezdetén a máj megnagyobbodik. A betegség előrehaladott stádiumában a máj kicsi és csökkent.
Alkoholos májcirrhosis tünetei
Ha az alkoholos májcirrhosis tüneteiről van szó,magukban foglalják mindazokat a tüneteket, amelyek alkoholos hepatitisben is előfordulnak. Előfordul, hogy az alkoholos májzsugorodás tünetei homályosak lehetnek, vagyis nem utalnak arra, hogy a betegség egyáltalán létezik. Ezért az alkoholos hepatitisre jellemző tünetek mellett az alkoholos májcirrhosis tünetei a következők:
- Portális hipertónia (fokozott ellenállás a májon keresztüli véráramlással szemben);
- A bőr, a sclera és a nyálkahártyák sárga színe;
- Megnagyobbodott lép;
- Hasi fájdalom a jobb bordaív alatt, azaz fájdalom a májban alkohol után;
- Rossz táplálkozás;
- Vérzés a belekben;
- Ascites (folyadék felhalmozódása a gyomorban);
- Májrák;
- Vérhányás, különösen reggel;
- Veseelégtelenség;
- Zavartság, megváltozott alvási szokások, csökkent tudatszint (encephalopathia);
- Zsíros hasmenés.
Alkoholos májbetegség és májfibrózis
A májfibrózis a májszövet hegesedésének orvosi elnevezése. A túlzott alkoholfogyasztás mellett a májfibrózist, amely megakadályozza ennek a szervnek a normális működését, fertőzés vagy sérülés okozhatja.
Az alkoholizmus és a túlzott alkoholfogyasztás májkárosodást és gyulladást okoz, hegesedést, azaz fibrózist okozva. Krónikus májbetegségben (például hepatitis B vagy C) vagy zsírmájban szenvedőknél az alkohol sokkal nagyobb károkat okoz, mint azoknál, akiknél nincs ilyen betegség. A májfibrózis, ha ezt az állapotot nem kezelik, és ha a személy továbbra is túlzottan fogyaszt alkoholt, végül a fent említett májcirrózishoz vezet.
Az alkoholos májbetegségek gyakorlatilag minden klinikai szövődménye kialakult fibrózisban és cirrhosisban szenvedő betegeknél fordul elő.
A fibrózis stádiumai F0-tól F4-ig terjednek.
- F0 – Nincs fibrózis;
- F1 – Portális fibrózis septa nélkül;
- F2 – Portális fibrózis több septával;
- F3 – Számos septa cirrhosis nélkül;
- F4 – Cirrózis.
Májfibrózis tünetei
A májfibrózis, mint olyan, általában nem okoz tüneteket, ha enyhe klinikai képről van szó. Tehát mindaddig, amíg a máj nagy részét nem károsítja a hegesedés (cirrhosis), a májfibrózis nem okoz látható és tapintható tüneteket. Becslések szerint a világ lakosságának 6-7 százaléka szenved májfibrózisban, de a tünetek hiánya miatt nem tud róla. Ha azonban a májfibrózis súlyossá válik, a személy a következő tüneteket tapasztalhatja:
- Étvágytalanság, hányinger és megmagyarázhatatlan fogyás;
- Zavartság és gondolkodási nehézség;
- Folyadék felhalmozódása a lábakban és/vagy a gyomorban;
- Sárgaság;
- Gyengeség.
Alkohol okozta májbetegségek – Mennyi időbe telik, amíg a máj felépül az alkoholtól?
Az egyik leggyakrabban feltett kérdés, amikor alkohollal összefüggő májbetegségről van szó: mennyi időbe telik, amíg a máj felépül az alkoholból? A kérdésre adott válasz számos tényezőtől függ, például az ivás gyakoriságától, a betegség mértékétől, azaz a májkárosodástól, mennyi ideig fogyaszt az illető alkoholt, van-e más májbetegsége…
A máj lényegében , megszűri az alkohollal töltött vért, és az ebben a szervben termelődő enzimeknek köszönhetően mintegy 80-90 százalékban lebontja az alkoholt. A máj azonban képes lebontani az alkoholt átlagosan egy standard italból egy órán belül. Ez idő alatt a vesék kiegyenlítik a szervezetben lévő folyadék mennyiségét, az alkohol pedig gyorsabb működésre „kényszeríti” a vesét. Ezért a vesék több vizeletet termelnek, ha valaki alkoholt fogyaszt, és az alkoholnak csak 10%-a távozik a szervezetből a vizelettel. Tehát az alkohol 90%-a a májban metabolizálódik, és a máj óránként csak bizonyos mennyiségű alkoholt képes lebontani. Míg a máj új enzimeket termel, az alkohol többi része az emberi szervezetben marad arra várva, hogy átszűrjék a májon. Az alkohol maradék része az, amely elpusztítja, tönkreteszi és megváltoztatja a máj sejtjeit, zsírossá teszi azt, és gyulladásos folyamatokat (fibrózist és cirrózist) ösztönöz.
Aki rendszeresen fogyaszt alkoholt kis mennyiségben vagy rendszertelenül, de nagy adagban, az károsíthatja a májat!
Az alkohol nem mindenkit érint egyformán.A szakértők egyetértenek abban, hogy az ivás abbahagyása után 6-12 hónapra van szükség ahhoz, hogy megállapítsák, a máj képes-e egyáltalán felépülni az alkoholtól. A máj az egyetlen olyan szerv a szervezetben, amely képes regenerálni és pótolni a sérült szöveteket. Ha az alkoholos májbetegség klinikai képe enyhébb, a szakértők azt javasolják, hogy legalább 30 napig kerüljék az alkoholos italok fogyasztását, hogy a máj helyreállíthassa a normális működését.
Azonban minden egyén más. Néha a máj alkoholból való felépülése a felsorolt tényezőktől függően 5-10 évig, néha 20-30 évig is eltarthat.
Az alkoholizmus kezelése, mint az egészséges máj útja!
Az alkoholos májbetegségből való felépülés első lépése az alkoholizmus kezelése!
A MedTim szenvedélybeteg-kórház egy speciális és modern kórház a szenvedélybetegségek bármely formájának, így az alkoholfüggőségnek a kezelésére is. Csapatunk professzionális és világszerte elismert és elismert szakemberekből áll, akik több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az alkoholizmus kezelésében! Az alkoholizmus súlyosságától és mértékétől függetlenül minden pácienst maximális odafigyeléssel, odafigyeléssel és elkötelezettséggel kezelünk, hogy visszatérhessen a normális életúthoz. Mindig készséggel állunk a páciens családtagjai rendelkezésére bármilyen típusú tanácsért.
Az innovatív és forradalmi kezelési módszereknek köszönhetően több ezer beteget sikerült meggyógyítanunk a világ minden tájáról, akik boldogan tértek vissza családjukhoz és barátaikhoz.
Klinikánkon az alkoholizmus kezelése teljes vagy holisztikus megközelítést foglal magában, amely magában foglalja a pszichológiai, gyógyszeres és szociális kezelést. Klinikánk egyik legnagyobb előnye, amely megkülönböztet bennünket a többiektől, a modern és orvosilag igazolt regeneratív eljárások, amelyek lehetővé teszik a máj helyreállítását, megújulását.
Végezzük a szenvedélybetegek szervezetének biztonságos és teljes fájdalommentes méregtelenítését a káros alkoholtermékektől, melybe beletartozik az UROD eljárás is (a szervezet ultragyors tisztítása). Mindemellett minden páciensünk számára egyedi alkohol elleni gyógyszert (alkoholblokkoló) biztosítunk. Minden pácienst maximális odafigyeléssel, odafigyeléssel és elkötelezettséggel kezelünk, hogy visszatérhessen a normális életúthoz.
Máj regeneráció a klinikánkon
Rendelőnk fő terápiája, ha alkoholból májregenerálásról van szó, a hepatometabolikus terápia, vagyis a hepatometabolikus infúziók. Ez a terápia segít a máj szerkezetének és összetételének helyreállításában, valamint funkcióinak normalizálásában. A hepatometabolikus terápiában a máj helyreállítására használt eszközök antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak. Ez azt jelenti, hogy ezek a szerek megakadályozzák az alkohollal összefüggő májbetegség további kialakulását és progresszióját.
A hepatometabolikus terápia gyógyszereinek kiválasztásakor figyelembe vesszük a beteg egyéni jellemzőit, valamint a betegség stádiumát (fázisát). A hepatometabolikus terápia klinikánkon a regeneratív eljárás részeként a következőket tartalmazza:
Hepatoprotektorok (javítják a májsejtek anyagcseréjét, a méreganyagok inaktív vegyületekké történő átalakulását, a májenzimek védelmét a további pusztulástól, antioxidáns és antihipoxáns hatást); Ezek olyan gyógyszerek, amelyek növelik a májsejtek ellenálló képességét a káros hatásokkal szemben, aktiválják a regenerációs folyamatokat;
Méregtelenítő szerek, amelyek csökkentik az alkohol és származékai mérgező hatását;
Vitaminok és ásványi anyagok.
Klinikánkon az alkoholból történő májregeneráció a hepatometabolikus terápia mellett az alábbi regeneratív eljárásokat is magában foglalja:
- Masszázs és nyirokelvezetés;
- Túlnyomásos kamara;
- Metabolikus infúziók;
- Oxigén jégfürdő kapszula;
- Infraszauna;
- Plazmaferezis;
- Sószoba.
Szabaduljon meg rossz ivási szokásától! Az alkoholizmus, mint a mértéktelen és túlzott alkoholfogyasztás betegsége, abszolút gyógyítható! Az alkoholizmus kezelése az egyetlen módja annak, hogy a máj helyreálljon, és az ember visszatérjen a boldog élethez! A MedTiM klinika azért van itt, hogy egy ilyen életet lehetővé tegyen az Ön számára.