A kokainválság könnyen leküzdhető – Íme, hogyan!

Kokainfüggőség kezelése MedTiM klinikán

A kokain, amelyet gyakran „utcai kábítószer-kaviárként” emlegetnek, drága és népszerű módja a magasba jutásnak. A kokain misztikumát gyakran szenzációzzák a filmek és olyan hírességek, akik megengedhetik maguknak ezt a drága és illegális drogot. A kokaint a nagyfokú visszaélést és függőséget okozó kábítószerek közé sorolják. A kokainválság az egyik legintenzívebb.

A kokain rendkívül negatív hatással van a használó szívére, agyára és érzelmi jólétére. Sok kokaint használó ember fizikailag és pszichológiailag függővé válik tőle, ami hosszú távú és pusztító életveszélyes következményekkel járhat. A kokainválság csak egy ezek közül.

A kokain, egy illegális utcai drog, amelyet gyakran „kokának” vagy „cracknek” neveznek az utcákon, egy rekreációs kábítószer, amelyet a koka növény (Erythrokilum) leveleinek kivonatának tisztításával állítanak elő. Különböző folyamatok állítják elő az utcán található kokain két elsődleges formáját. A por alakú kokaint, amelyet „spirit” vagy „koksz” néven ismernek, gyakran felszippantják, de könnyen oldódik vízben, és beadható.

A crack kokaint, vagy „crack”-et vagy „rock”-t kémiai eljárással állítják elő, mint a dohányzott kokain szabad formáját. Az azonnali hatások, vagyis a magas kokainszint általában a használat után 30 perc és két óra között múlnak el. A dohányzás vagy a kokain injekciózása gyorsabb, de rövidebb ritmust eredményez, mint a kábítószer felszippantása. A kokainválság a lenyelés módjától függetlenül előfordulhat. A kokainválság időtartama nagyban függ a kokainhasználat gyakoriságától és mennyiségétől. A kokainválság napi szinten aszerint is változik, hogy mennyi és mennyi kokaint fogyasztottak el.

Kokainválság és a kokain hatásai

A kokain az agy mélyebb részeiben hat, amelyek „felelősek” a jutalom érzéséért. Más tevékenységek, amelyek ugyanazt az érzést keltik, a víz és az élelmiszer fogyasztása, a szex és az egészséges élvezetek. Az agy ezen területének kokainnal való stimulálása jó érzés, és erős vágyat válthat ki egyre több kokain használatára. A kokain ismételt használata tolerancia kialakulásához vezet. Ez azt jelenti, hogy egyre nagyobb adag kokainra van szükség ugyanazon hatások eléréséhez. Így alakul ki a függőség. Nincs olyan mennyiségű kokain, amelyet biztonságosnak tartanak, akár a kokainválság, akár a tolerancia kialakulása, akár a túladagolás elkerülése érdekében.

A kokain befecskendezése vagy elszívása szinte azonnali hatásokat vált ki. A kokain szippantása gyorsan felszívja az anyagot az orrszöveten keresztül, és olyan érzést kelt, amely majdnem olyan gyorsan működik, mint a kábítószer befecskendezése vagy felszippantása. Az agyba kerülve a kokain megzavarja a neurotranszmittereket, amelyek kémiai hírvivők az agyban, amelyeket az idegsejtek használnak a kommunikációhoz. Ha egy adag kokaint kihagyunk, kokainválság lép fel.

A kokain gátolja a dopamin, a szerotonin és a noradrenalin visszaszívódását az idegsejtekbe. Az ebből a folyamatból származó vegyi anyagok felhalmozódása eufória érzéséhez vezet.

Mivel a kokain a vérben és az agyban is áthalad, a kokainnal való visszaélés az egész szervezetet érinti. A kokain világszerte több sürgősségi látogatásért felelős, mint bármely más illegális kábítószer. A kokainnal való visszaélés károsítja az agyat, a szívet, az ereket, a tüdőt, és esetenként hirtelen halálhoz vezet. A kokainválság ugyanolyan veszélyes, mint maga a kábítószer használata.

Megfelelő rehabilitációval és terápiával azonban a kokainfüggőség leküzdhető. Bár az élet kokain nélkül lehetetlennek tűnik, hadd mutassák meg a MedTim klinika tapasztalt munkatársai, hogy az élet kábítószer nélkül szép élet. A MedTim klinikán végzett kezeléseknek köszönhetően lerövidíthető a kokainkrízis időtartama.

Mi a kokainválság és hogyan keletkezik?

A kokainnak való ismételt expozíció hatására az agy elkezd alkalmazkodni, így a jutalmazási útvonal kevésbé lesz érzékeny a természetes ingerekre. Ugyanakkor a stresszben való részvétel egyre intenzívebbé válik, ami megnövekedett elégedetlenséghez és negatív hangulathoz vezet, ha nem fogyaszt kokaint. Az absztinencia-válság jele, vagyis a kokainválság kezdete. Ezek az együttes hatások növelik annak valószínűségét, hogy a használó a kapcsolatok, az élelmiszer vagy más természetes jutalom helyett a drogkeresésre összpontosít.

Rendszeres használat mellett kialakulhat olyan tolerancia, hogy nagyobb adagok, gyakoribb kokainhasználat vagy mindkettő szükséges az azonos szintű elégedettség eléréséhez. A kokainválság az a vágy, hogy késleltesse az elzárkózás érzését és az eufória iránti vágyat, amely a fogyasztóban kezdetben volt. Ugyanakkor a felhasználóknál szenzibilizáció alakulhat ki, amelynek során kevesebb kokainra van szükség ahhoz, hogy szorongást, görcsöket vagy más toxikus hatásokat okozzon. A kokain jutalommal szembeni tolerancia és a kokain toxicitásával szembeni érzékenység növelheti a túladagolás kockázatát rendszeres fogyasztónál. Ugyanakkor, ha nem fogyaszt kokaint, kokainkrízis lép fel.

A felhasználók kokaint fogyasztanak bulikon vagy stresszes helyzetekben. A kokaint gyakran ismételten és növekvő adagokban használják. Ez fokozott ingerlékenységhez, nyugtalansághoz, pánikrohamokhoz, paranoiához és akár teljes pszichózishoz is vezethet, amelyben az ember elveszti kapcsolatát a valósággal és hallucinációkat tapasztal. Megnövelt adagolás vagy gyakoribb használat esetén fennáll a negatív pszichológiai hatások vagy fokozott élettani hatások kockázata.

Ezenkívül a serdülőkorban tapasztalható túlzott kokainhasználat tovább növelheti a kokain folyamatos fogyasztásával szembeni sebezhetőséget. Meddig tart a kokainválság – ha hosszabb ideig fogyasztják a kokaint, a válság tovább tarthat.

Kokainkrízis jelei és tünetei

Pszichés kokainfüggőség

A függőség fájdalmas élmény a függő és környezete számára. Azok az emberek, akik nem tapasztaltak függőséget, gyakran nem értik teljesen, mi az a pszichológiai függőség a kokaintól.

Míg a fizikai függőség nagyon riasztónak tűnik egy súlyos betegséghez való hasonlósága miatt, a kokaintól való pszichológiai függőség ugyanolyan fájdalmas lehet. Az első során úgy tűnik, a függő teste ellenük fordul a következő megoldást keresve. A második esetben a függő tényleges elméje ellenük fordul, hogy megpróbálja megszerezni a kábítószert. A kokaintól való pszichológiai függőség gyakori tünetei közé tartoznak az elterelt gondolatok, amelyek mindig visszatérnek a kábítószer szedéséhez.

Emellett gyakoriak a hangulati és gondolati változások, amelyek folyamatosan megpróbálják racionalizálni a kokain használatát. A szenvedélybetegek alvászavartól, rémálmoktól vagy gyakori álmoktól is szenvedhetnek a gyógyszer szedésével kapcsolatban. Ez is annak a jele, hogy kokainválság van.

Bár van egy fiziológiai szempont, amely hatással van az agyra, és ezért a kokaintól való pszichológiai függőség kialakulását idézi elő, vannak szociális és érzelmi vonatkozások is, amelyek szintén hozzájárulhatnak. Ily módon a kokain nemcsak fizikai, hanem pszichés függőséget is okoz. A kokainkrízis időtartama azonos a pszichés és a fizikai függőség esetében.

A kokainválság fizikai vagy pszichés függőségből fakad?

Ez egy kicsit trükkös kérdés, mert a kokainválság mindenképpen bekövetkezik. Rendkívül addiktív mindkét szinten. Mind a fizikai, mind a pszichológiai tünetek a tünetek egy sor szélsőséges kombinációját foglalják magukban. A kokainválság okozta tünetek hónapokig is eltarthatnak, mielőtt a beteg normális állapotba kerül. Emiatt a súlyosság miatt a szenvedélybetegeknek szinte mindig teljes kokainfüggőség-kezelési programra van szükségük. Mivel a kokain gyorsan ható és gyorsan elmúlik, a túlzott fogyasztás rövid távon következik be, így kevesen sikerül felépülniük a kokainválság hatásai nélkül.

A kokainnal gyakran visszaélnek társadalmi és üzleti környezetben. Ez azért van, mert a kokain mennyisége segíthet megőrizni őket energiával a buli alatt. Ezenkívül a kokain segíthet egy üzletembernek későig ébren maradni, hogy befejezze a prezentációt, vagy olyan energiával lépjen be a „pályára”, amely valóban eladja ötletét. Idővel úgy tűnik, hogy a kokain hatása javítja a felhasználó életét. A társadalmi és szakmai életre gyakorolt ​​látszólag pozitív hatások hozzájárulhatnak a függőség kialakulásához. Sajnos általában csak idő kérdése, hogy mikor kezdenek megjelenni a negatív hatások.

A MedTim Klinikán megértjük, hogy a kokainfüggőség milyen fájdalmat okozhat a családban. A szenvedélybetegek kezelésére szakosodott klinikaként készek vagyunk segíteni az embereknek abban, hogy visszanyerjék normális életüket a függőség elleni küzdelem új készségeivel. Speciális kokainfüggőség-kezelési programunk van, és készen állunk a segítségnyújtásra mindössze két héten belül.

Kokainválság tünetei – honnan tudhatod, hogy krízis történt?

A kokain beadásának meghatározott módjai saját káros hatásokat válthatnak ki. A kokain rendszeres szippantása a szaglás elvesztéséhez, orrvérzéshez, nyelési nehézségekhez, rekedtséghez és az orrsövény általános irritációjához vezethet, ami krónikus gyulladáshoz és orrfolyáshoz vezethet.

A crack kokain dohányzása károsítja a tüdőt, és súlyosbíthatja az asztmát. A kokaint befecskendező embereknél „nyomoknak” nevezett szúrási jelek vannak. Ezenkívül fennáll a veszélye a fertőző betegségek, például a HIV és a hepatitis C által okozott különféle betegségek kialakulásának. Allergiás reakciókat is tapasztalhatnak, akár magára a kokainra, akár a kokain-adalékanyagokra, amelyek súlyos esetekben halálhoz vezethetnek.

A kokain a szervezet összes szervét károsítja. Csökkenti a véráramlást a gyomor-bél traktusban. Sok krónikus kokainfogyasztó elveszíti étvágyát és lefogy. A kokainnak jelentős mérgező hatása is van a szívre és a szív- és érrendszerre. Gyakori szívrohamnak tűnő mellkasi fájdalom. A kokainhasználat növeli a stroke kockázatát, valamint a szívizom gyulladását, ami rontja a szív összehúzódási képességét és aortarepedést okoz.

A kokain hosszú távú használata esetén egyéb neurológiai problémák is előfordulhatnak. Az agyban bevérzések lépnek fel, és ballonszerű kiemelkedések jelennek meg az agy falán. Mozgási zavarok fordulnak elő, beleértve a Parkinson-kórt is. Általában a tanulmányok azt sugallják, hogy a kognitív funkciók széles köre károsodik a hosszú távú kokainhasználat miatt. A figyelem fenntartása romlik, az impulzusgátlás, a memória, a jutalmazással vagy büntetéssel járó döntéshozatal, valamint a motoros feladatok végrehajtása károsodik.

A korábbi kokainfogyasztókat még hosszú absztinencia után is nagy a visszaesés kockázata. A kutatások azt mutatják, hogy az absztinencia időszakában a kokainélményre való emlékezés vagy a kábítószer-használattal kapcsolatos jeleknek való kitettség erős vágyat válthat ki, ami visszaeséshez vezethet. Ez azt jelenti, hogy kokainválságok a függőségi kezelés után is előfordulhatnak. A MedTim függőségkezelő klinika azonban segíthet leküzdeni.

Hatékony terápia kokainfüggőségre

A kokain által okozott káros hatások

A kokainhasználat minden korosztályt érint, beleértve a tizenéveseket, a középiskolásokat és a felnőtteket is. A kokainkrízis tünetei bármely életkorban jelentkezhetnek. A 2018-as kokainhasználati trendek felmérése szerint a kokain ezekben a korcsoportokban a legelterjedtebb:

  • a 12 évesek 14,7 százaléka;
  • a 18-25 évesek 11,4 százaléka;
  • a 26 év felettiek 16,8 százaléka.

Ezen túlmenően, 2019-ben a becslések szerint 5,5 millió ember fogyasztott kokaint a National Survey on Drug Use and Health adatai szerint. Ennek a gyógyszernek a prevalenciája mutatja a függőségét. Valójában a kokaint általában az egyik leginkább függőséget okozó kábítószernek tekintik széles körben és használatban. Ha valaki hosszú ideig fogyaszt kokaint, majd abbahagyja, kokainválság tüneteit tapasztalhatja, néha azonnal.

A kokain megvonása lehet fizikai vagy pszichológiai, mivel a kábítószer természetellenes mennyiségű szerotoninnal, dopaminnal és adrenalinnal árasztja el az agyat. A kokaintól való pszichés függőség valódi. Ha úgy gondolja, hogy valaki, akit ismer, kokainfüggőséget alakít ki, hasznos lehet, ha megtudja, milyen az elvonási folyamat, miközben segítséget kér.

A kokainválság fizikai tünetei a következők:

  • Fáradtság;
  • Az elégedettség hiánya;
  • Nyugtalanság;
  • Álmosság;
  • Fokozott étvágy;
  • Hidegrázás és hidegrázás;
  • Izomfájdalom;
  • Idegfájdalom.

A kokaintól való elvonási tünetek kevésbé észrevehetők, mint más anyagoktól, például alkoholtól való elvonás. Ezenkívül a tünetek és súlyosságuk attól függ, hogy mennyi ideig tart a kokainfüggőség.

Bár a kokain általában nem okoz életveszélyes kokainkrízis tüneteket, vannak súlyos elvonási tünetek, amelyekkel az embereknek tisztában kell lenniük, többek között:

  • Szívroham;
  • Stroke;
  • Delírium;
  • Szívdobogás.

A kokaintól való pszichés függőség a kokain okozta krízisek megjelenését idézi elő, amelyek magukban foglalják:

  • Szorongás;
  • Depresszió;
  • Rémálmok;
  • Paranoia;
  • Öngyilkossági gondolatok;
  • Ingerlékenység;
  • Fokozott sóvárgás;
  • Koncentrációs nehézség;
  • Agitáció.

A pszichológiai kokainválság elvonási tünetei súlyosabbak lehetnek, mint a fizikaiak, mert kevésbé észrevehetők.

Meddig tart a kokainválság?

Ha kíváncsi arra, hogy meddig tart egy kokainválság, ne feledje, hogy a válasz attól függ, hogy mennyi ideig létezik a kokainfüggőség. A kokain gyakori használata kokainfüggőséghez vezethet. A függőség azt jelenti, hogy többet kell szednie a gyógyszerből, hogy elérje a megszokott szintet. A kokainfüggőség kokainválság tüneteihez vezethet. Válság akkor következik be, amikor egy személy abbahagyja a kokainhasználatot, de a kokainkrízis időtartama személyenként változik. Az utolsó használat után néhány órától néhány napig tarthat. Az emberek ezt az időszakot gyakran „összeomlásnak” nevezik, és akár egy hétig is eltarthat. Más kokainválság-elvonási tünetek több hétig vagy hónapig is eltarthatnak. A MedTim klinikán azonban mindössze két hét alatt lehetséges a gyógyulás.

A kokainválság időtartama számos tényezőtől függ, többek között:

  • milyen gyakran és mennyi ideig használtak kokaint;
  • Egyéb hangulatmódosító anyagok jelenléte – például alkohol, opioidok vagy benzodiazepinek; *Bármilyen egészségügyi állapot;
  • A szenvedélybeteg éve;
  • A méregtelenítés és az absztinencia korábbi történetei;
  • A kábítószerek jelenléte.

A kokainkrízis időtartama – a kezeléshez hasonlóan az esettől függ. A legfontosabb azonban, hogy biztonságos kezekben vagy, és ezt a MedTim klinika garantálja.

Kokainkrízis napok szerint

A kokainkrízis napok szerint is betegenként változik, de van egy keret, amely segítségével útmutatást nyújthat. A kábítószer-megvonás az utolsó kokainhasználat után néhány órán belül megkezdődhet, és általában egy-két hétig tart. Ezt az állapotot akut elvonásnak nevezik.

Meddig tart a kokainválsága kokainválság tüneteinek megjelenése attól függhet, hogy valaki milyen kokaint használ. A tünetek súlyossága és időtartama egyénenként eltérő lehet. A kokainmegvonás jelentősebb esetei növelhetik a visszaesés kockázatát. Az orvosilag kezelt kokainmegvonás azonban orvosi és szociális támogatást nyújt annak biztosításához, hogy az ember biztonságos és kényelmes elvonási időszakot éljen át, miközben csökkenti a visszaesés kockázatát.

Így a kokainválság napok szerint a használat abbahagyása után néhány órával kezdődik. A legintenzívebb sóvárgás és elvonási tünetek azonban az elvonás első hónapjában jelentkeznek.

Az elvonási tünetek intenzitása a bevitt mennyiségtől és a használat gyakoriságától függ. Kokainválság napok szerint:

Az első 1-3 óra

A tünetek a használat abbahagyása után azonnal jelentkeznek. A felhasználók ingerlékenyek, szoronganak, kimerültek és megnövekszik az étvágyuk. Ebben az időszakban csökken a kokain utáni vágy.

A másodiktól az ötödik napig

Jelentkezik erős a vágy a kokain után. A felhasználók kimerültnek és álmatlannak érzik magukat. Gyakoriak az élénk, kellemetlen álmok, csakúgy, mint a depresszív hangulatingadozások.

A hatodik naptól a 10. napig

Folytatódik a depresszió és a kokain utáni erős vágy. Az ingerlékenység és a nyugtalanság is gyakori.

A 10. és 14. nap

Az elme és a test gyógyulni kezd, és az elvonási tünetek csökkennek. A kokain utáni vágy még ebben az időszakban is előfordulhat. Néha visszatér az általános szorongás, kényelmetlenség és a kokainválság.

Az elvonási folyamat a következő:

Összeomlási fázis: Az emberek általában röviddel a kokainhasználat abbahagyása után tapasztalják ezt az első fázist. Ez az első kokainválság. Ebben a szakaszban az emberek ingerlékenynek, szorongónak, kimerültnek érezhetik magukat, és diszfórikus érzéseket tapasztalhatnak. Csökken a sóvárgás.

Elvonási fázis: Ebben a fázisban az emberek fokozott sóvárgást, gyenge koncentrációt és letargiát tapasztalhatnak. Ez a fázis tovább tarthat, mint a többi fázis, és nagy eséllyel jár a kiújulásra.

Kihalási fázis: Ez a fázis szórványos sóvárgásból áll. Az emberek jobban tudatában vannak a külső kiváltó okoknak, és a megküzdési készségekkel irányíthatják őket. Ez a kokainválság kialakulásának utolsó szakasza.

A kokainelvonás nagyon kellemetlen lehet, ezért érdemes egy kis szabadságot kérni, és kerülni a nagy tömegeket és a stresszes helyzeteket. A MedTim Klinika ezt lehetővé teszi.

MedTiM klinika kokainelvonó program

A MedTim klinikán mindössze két hét alatt gyógyulhat meg!

A méregtelenítés egy olyan kezelés, amelyet a MedTim klinikán végeznek azzal a céllal, hogy az egész szervezetet megtisztítsák a káros anyagoktól. Olyan beavatkozások összessége, amelyek elősegítik a kokainválság tüneteinek megjelenését, miközben az anyag kiürül a szervezetből (akut elvonás).

Az orvosi felügyelet melletti kezelés azt jelenti, hogy orvosi felügyelet mellett klinikán kell tartózkodni. Egészségügyi szakembereink segítenek az elvonási tünetek kezelésében, valamint figyelemmel kísérik az egészségi állapot változásait vagy az egészségügyi szövődményeket. Egyedi tényezők függvényében a kokainválság szakaszaiban napokonként előfordulhatnak.

A méregtelenítés a szerhasználati rendellenességek kezelési folyamatának első lépése, és egy átfogó kezelési terv fontos eleme. A MedTim klinikán minden egyes beteg számára kezelési tervet készítünk a beteg állapotának diagnózisa alapján. Minden terápia vagy kezelés egyedileg kerül kialakításra.

Orvosaink tapasztalatának és modern, tesztelt és bevált kezeléseknek köszönhetően a gyógyulás mindössze két hét alatt lehetséges. Ugyanakkor az ismétlődés előfordulása minimálisra csökken. Terápiáink nagyon rövid időn belül első osztályú eredményekhez vezetnek. Büszkék vagyunk minden páciensünkre, valamint azokra az egészségügyi szakemberekre, akik lehetővé tették a nagyszerű eredmények elérését és a kokainválság kirobbanását.

A MedTim klinikán a konzultáció teljesen ingyenes!

Bármikor hívhat minket, és orvosaink megadnak minden szükséges információt, vagy tanácsot adnak Önnek.

A kokainválság önmagában életveszélyes, de a kokain méregtelenítése a legjobb megoldás, amely segíthet.

Ne feledje azt is, hogy a kokainválság tünetei a depresszióval és a szorongással összefüggésben gyengébb mentális egészséget okozhatnak. Szélsőséges esetekben öngyilkossági gondolatokat okozhat. A MedTim klinikán tudjuk, hogyan lehet ezt leküzdeni a pácienssel együtt.

Orvosi felügyelet biztosítja a szervezet biztonságos méregtelenítését. A képzett egészségügyi személyzet figyelemmel kíséri a tüneteket, hogy felmérje, milyen típusú ellátásra van szüksége. Ha szövődményeket tapasztal, sürgősségi orvosi ellátást tudnak biztosítani. A kezelő szakemberek a pszichológiai ellátásban is szakértők. Csoportos és egyéni tanácsadáson vesz részt.

Az orvosi méregtelenítés után segíthetnek áttérni a részleges ellátásra vagy a járóbeteg-programra, így folytatni tudja a gyógyulást.

Hívjon még ma. Ingyenes tanácsadás mindig készséggel áll rendelkezésére! Belgrád közelében található, nyugodt és pihentető környezetben, amely garantálja az anonimitást.

MedTim – egy klinika, amely összeköti Önt és az egészséges életet.

Tartalomjegyzék

Tudjon meg mindent a függőségekről
és egyéb mentális egészségügyi problémák